Gepubliceerd op:
Zaterdag 29 november was het zover: de feestelijke ledenraad van de Fietsersbond! In Utrecht vierden meer dan 200 aanwezigen 50 jaar fietsgeluk.
Fietsprotest en spandoek
De dag begon met een feestelijk maar demonstratief fietsprotest van Utrecht Centraal naar De Utrechtse Stadsvrijheid (DUS) in Lage Weide, waar de feestelijke ledenraad plaatsvond. Feestelijk, omdat de Fietsersbond 50 jaar bestaat en we in die tijd veel hebben bereikt. Demonstratief, omdat er ook nog veel moet gebeuren. Zo pleiten we al jaren voor de realisatie van een fietsbrug over het Amsterdam-Rijnkanaal ter hoogte van de Demka-spoorbrug. Met ruim 60 fietsers kleurde de brug Fietsersbond geel.
De Demka-spoorbrug is momenteel dé fietsroute richting Lage Weide: in veel opzichten een te onveilige verbinding. De brug is zo smal dat tegenliggers elkaar amper kunnen passeren. Daarnaast voldoen reling, verlichting en opritten niet aan de eisen op het gebied van veiligheid. Er wordt al jaren gepraat over een veilige fietsbrug, maar realisatie duurt te lang. Met het fietsprotest én een groot spandoek aan de brug maakten we duidelijk, samen met ondernemersorganisatie ILW Parkmanagement Lage Weide, dat het nu écht tijd is voor actie.
Ledenraad
Eenmaal aangekomen bij DUS, kon de officiële ledenraad van start. Hier gingen de aanwezigen met elkaar in gesprek om vervolgens in te stemmen met onder andere het Fietsplan en begroting voor 2026. Enkele focuspunten uit het Fietsplan 2026 zijn:
- 30 kilometer per uur: landelijk én lokaal
- Gemeenteraadsverkiezingen, Fietsgemeente 2026
- Veilige en beweegvriendelijke schoolomgevingen
- Iedereen Mobiel
- Werken aan veilig fietsen voor jong en oud met de Fietsschool
- Het opstellen van impactdoelen voor de middellange termijn
Ook gaven Esther van Garderen en Jaap Kamminga een update over de ledenpeiling die gaat over drukte en snelheidsverschillen op het fietspad.

Creatieve sessie
Daarna was het tijd voor wat creativiteit! Ewout Bomert nam de zaal mee door foto’s te laten zien van vroeger en nu. Hij stelde de zaal vragen als: Wie was bij dit ligprotest op het Museumplein in Amsterdam? Waarom protesteerden deze mensen toen? Wat zie je op deze foto in Den Haag en speelt dit nog steeds? Wie was betrokken bij de petitieactie voor toegankelijk fietsparkeren van Iedereen Mobiel? En wat doen deze foto’s met je?
Door de jaren heen heeft de Fietsersbond . De opdracht tijdens deze dag was dan ook: maak een protestbord voor de Fietsersbond! Hoe willen jullie dat de Fietsersbond zichtbaar is in de komende jaren? Met karton, lijm, scharen, felgekleurde stiften en verf gingen de aanwezigen aan de slag. Met mooie borden en krachtige boodschappen als resultaat!
Feestelijke afsluiting
Tot slot stond er een feestelijke avond op het programma. Tijdens en na het diner kon de zaal genieten van de swingende live zang en muziek van de Weduwen, op de foto bij de bakfietsfotobooth, met elkaar in gesprek bij de ‘vrouwen van de Fietsersbond tafel’ én dansjes wagen in de silent disco.
Trots!
Wij zijn enorm trots op wat alle vrijwilligers en betrokkenen, van vroeger en nu, in de afgelopen 50 jaar hebben bereikt. Maar ook op de overweldigende aanwezigheid bij deze feestelijke ledenraad: maar liefst 210 vrijwilligers en oud-collega’s kwamen met elkaar feest vieren!
Op naar nog eens 50 jaar fietsgeluk!
Galerij navigatie
-
50 jaar Fietsersbond
De Fietsersbond maakt zich al 50 jaar sterk voor fietsgeluk. Zo maken we Nederland schoner, gezonder en… gelukkiger!